AcasăSocietateFOTO Athos și Bella, partenerii necuvântători ai jandarmilor vrânceni

FOTO Athos și Bella, partenerii necuvântători ai jandarmilor vrânceni

O parte din misiunile desfășurate de către jandarmii vrânceni pentru menținerea și asigurarea ordinii publice se fac alături de câini de serviciu special antrenați pentru a interveni, atunci când situația o impune.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea are în dotare doi câini, unul din rasa Ciobănesc German, iar celălalt din rasa Ciobănesc Belgian, cu vârste între 2 și 6 ani, patrupedele fiind folosite în misiunile de menținere și asigurare a ordinii publice de către jandarmii atestați în conducerea câinilor de serviciu.

Lunar se desfășoară convocări de pregătire și are loc evaluarea câinilor de serviciu și a subofițerilor conductori, ocazie cu care se desfășoară exerciții de dresaj, disciplinare și agresivitate. Zilnic se execută o pregătire de două ore, un antrenament specific.
În primele nouă luni ale acestui an, câinii de serviciu și conductorii lor au efectuat un număr de 30 misiuni, acoperind majoritatea atribuțiilor date în competența structurilor Inspectoratului de Jandarmi Județean Vrancea. (Jandarmeria Vrancea)

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Krystea Norocel Krysty pe Ape tulburi în Primăria Focșani
Serban Laurentiu Margelus pe Whiskey cu preţ redus vândut de fisc
Camelia Hristea pe Oprea, demisia!
Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu