AcasăStiri InterneSe fac înscrieri la Bursele JTI pentru Jurnalisti, editia 2025-2026

Se fac înscrieri la Bursele JTI pentru Jurnalisti, editia 2025-2026

Programul Bursele JTI pentru Jurnaliști este destinat ziariștilor care doresc să-și consolideze experiența profesională și pregătirea în domeniul politicilor europene. Totodată, programul contribuie la înțelegerea modului în care temele europene sunt abordate de către mass-media internaționale. Bursele JTI pentru Jurnaliști se desfășoară în două etape:
• Un training specializat, susținut în România de către experți în problematici europene
• Un stagiu de o săptămână la Bruxelles, pe durata căruia ziariștii se vor întâlni formal și informal cu oficiali ai Uniunii Europene.
ATENTIE!
Selecția candidaților se va face pe baza dosarului de înscriere. Data limita de depunere a dosarelor de înscriere este 12 octombrie 2025 (inclusiv).

Programul Bursele JTI pentru Jurnaliști invită în ediția 2025-2026 ziariști din presa scrisă, radio, TV si on-line, specializați în domeniile economic, politic și social, care îndeplinesc următoarele condiții:
• Experiență profesională de minimum doi ani
• Abilități de comunicare în limba engleză
Dosarul de înscriere va cuprinde:
• Curriculum Vitae
• Formular de înscriere disponibil pe site-ul bursejti.ro.
• Două scrisori de recomandare, de preferință una de la coordonatorul direct sau managerul instituției unde lucrează.
Dosarele de înscriere se pot depune de preferință în varianta electronică online, prin intermediul site-ului www.bursejti.ro, la adresa contact@bursejti.ro, precum și varianta print la adresa: Ad Media Consult, str. Erou Iancu Nicolae, nr.103, vila i-2 Voluntari, jud. Ilfov, cod poștal 077190.
Bursele JTI pentru Jurnaliști este un program lansat în anul 2000, ca o continuare a programului de stagii inițiat în anii ‘90 de National Forum Foundation/Freedom House, cu sprijinul Guvernului SUA. Obiectivul programului a fost dezvoltarea cunoștințelor și abilităților jurnaliștilor, prin expunere la realitățile democrațiilor dezvoltate, practica profesională specializată, mai întâi în Statele Unite, iar ulterior la Bruxelles. Participanții
ediției actuale se vor alătura astfel celor circa 290 de colegi de breaslă care au beneficiat de-a lungul ultimilor 26 de ani de Bursele JTI pentru Jurnaliști. (comunicat de presă)

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Krystea Norocel Krysty pe Ape tulburi în Primăria Focșani
Serban Laurentiu Margelus pe Whiskey cu preţ redus vândut de fisc
Camelia Hristea pe Oprea, demisia!
Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu