AcasăActualitateS-a publicat repartizarea pe licee a absolvenților de gimnaziu / Ce liceu...

S-a publicat repartizarea pe licee a absolvenților de gimnaziu / Ce liceu a ales singurul elev vrâncean cu media 10 la Evaluarea Națională

Ministerul Educației și Cercetării a publicat repartizarea computerizată în învăţământul liceal a absolvenţilor clasei a VIII-a, care au susținut Evaluarea Națională 2025. Listele de pe site-ul ministerului și de la avizierele unităților de învățământ nu conțin nume ci doar codurile elevilor. Repartizarea s-a făcut în funcție de mediile de la Evaluarea Națională.

În județul Vrancea, elevii cu medii mari au ales, cu prioritate, colegiile din Focșani Cuza și Unirea. De exemplu, doar 8 din primii 100 de absolvenți ai clasei a opta, în funcție de mediile de la Evaluarea Națională, au ales alte licee în afara celor două colegii amintite (4 au optat pentru Colegiul Emil Botta din Adjud, 2 au ales Liceul Ioan Slavici din Panciu, 1 va merge la Colegiul Pedagogic Spiru Haret din Focșani și 1 a optat pentru Liceul Simion Mehedinți din Vidra). De menționat și faptul că singurul candidat la Evaluarea Națională din Vrancea care a obținut media 10 – Andrei David Mihai, absolvent al Școlii Gimnaziale ”Ion Basgan” din Focșani – va urma cursurile liceale la Colegiul Național ”Al. I. Cuza” din Focșani. Rezultatele repartizării computerizate din Vrancea le puteți studia AICI.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments

Krystea Norocel Krysty pe Ape tulburi în Primăria Focșani
Serban Laurentiu Margelus pe Whiskey cu preţ redus vândut de fisc
Camelia Hristea pe Oprea, demisia!
Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu