AcasăStiri InterneFOTO Amenzi de peste 6,6 milioane de lei aplicate de...

FOTO Amenzi de peste 6,6 milioane de lei aplicate de ANPC, în doar 5 zile

În perioada 02–06 februarie 2026, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a desfășurat acțiuni de control la nivelul întregii țări, fiind verificați peste 1.600 de operatori economici. În urma verificărilor, comisarii ANPC au constatat nerespectarea prevederilor legale în vigoare, precum și caracterul repetitiv al unor deficiențe, în special al celor care pot afecta sănătatea și interesele economice ale consumatorilor. Sancțiuni și măsuri aplicate:
1.080 de amenzi contravenționale, în valoare de peste 6,6 milioane de lei
712 avertismente
Oprirea definitivă de la comercializare a produselor neconforme, în valoare de peste 238.000 de lei
Oprirea temporară de la comercializare a unor produse în valoare de peste 673.000 de lei
Oprirea prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor pentru 23 de operatori economici.
 Principalele neconformități constatate:
utilizarea uleiului alimentar cu grad avansat de degradare termică;
produse de origine animală (carne și preparate din carne) cu data limită de consum depășită;
produse de origine vegetală depreciate calitativ, cu depuneri dense de mucegai și deshidratare avansată;
pavimentul într-o stare avansată de degradare, cu elemente lipsă, fisuri și acumulări consistente de murdărie, favorizând contaminarea produselor;
afișarea de promoții expirate, inducând consumatorii în eroare;
produse alimentare și nealimentare cu ambalaje depreciate;
utilizarea echipamentelor/ustensilelor cu grad ridicat de uzură, cu depuneri aderente de impurități și murdărie;
lipsa afișării prețurilor și a altor informații necesare pentru consumatori;
produse finite și materii prime fără elementele de identificare și caracterizare necesare stabilirii trasabilității;
„Prioritatea noastră este ca fiecare consumator să fie protejat de riscuri pentru sănătate și de practici comerciale incorecte. În cadrul controalelor desfășurate în această perioadă, am constatat deficiențe semnificative și recidive în modul de comercializare și depozitare a produselor. ANPC va continua să combine acțiunile de consiliere cu măsurile sancționatorii necesare pentru a asigura respectarea legii și protecția consumatorilor.”, a declarat președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor. (sursa: ANPC)
Știri din aceeași categorie
- Advertisment -

Celee mai citite

Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu