AcasăMusicZeci de soliști din București, Vrancea și alte 7 județe, înscriși la...

Zeci de soliști din București, Vrancea și alte 7 județe, înscriși la Festivalul ”Comoara Vrancei” de la Năruja

Consiliul Judeţean Vrancea, prin Centrul Cultural Vrancea în parteneriat cu Primăria Năruja și Consiliul Local Năruja, organizează duminică, 28 iunie 2026, în amfiteatrul din comuna Năruja, la ora 12.00, Festivalul – concurs interjudeţean de muzică populară Comoara Vrancei, ediţia a XLII-a. Festivalul promovează interesul artiştilor amatori pentru păstrarea şi punerea în valoare a creaţiilor muzicale populare autentice, a portului popular tradiţional, precum şi descoperirea şi promovarea tinerelor talente. La această ediție vor participa peste 70 concurenți amatori ai muzicii tradiționale, cu vârste între 12 – 80 de ani, din București și din județele: Argeș, Bacău, Brăila, Buzău, Galați, Neamț, Teleorman și Vrancea.

Juriul concursului va fi format din personalități ale domeniului muzicii  tradiționale:

– Preşedinte – Valentin Marin, etnomuzicolog, manager al Radio România Antena Satelor – București;

– Membru – Ileana Vieru, realizator emisiuni Radio România Antena Satelor, interpretă de romanțe – București.

– Membru – Mihaela Lucia Pițigoi, solistă muzică populară – Argeș

Prezentatorul festivalului va fi îndrăgitul actor, Sorin Francu. Invităm publicul iubitor de folclor să aprecieze și să susțină concurenții de la toate categoriile participante la festival: soliști vocali și instrumentiști, grupuri vocale și instrumentale, de toate vârstele și din toate regiunile țării. (Centrul Cultural Vrancea)

Știri din aceeași categorie
- Advertisment -

Celee mai citite