AcasăStiri InterneAproape 500 vehicule controlate în Vrancea, în cadrul acțiunii Truck&Bus

Aproape 500 vehicule controlate în Vrancea, în cadrul acțiunii Truck&Bus

În perioada 9-15 februarie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea au acționat în cadrul acțiunii preventive „Truck & Bus”, parte din Planul de operațiuni Roadpol. Activitățile au avut ca obiectiv verificarea legalității transporturilor rutiere de persoane și marfă, precum și creșterea gradului de siguranță rutieră, prin depistarea și sancționarea abaterilor comise de operatorii de transport și conducătorii de autovehicule destinate transportului public de persoane și de mărfuri.

În perioada de referință, polițiștii au controlat 495 de autovehicule, dintre care 117 destinate transportului public de persoane și 378 destinate transportului de marfă. Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 245 de sancțiuni contravenționale, dintre care 217 sancțiuni șoferilor autovehiculelor de transport marfă și 28 de sancțiuni în domeniul transportului de persoane. Principalele încălcări au vizat depășirea regimului legal de viteză, neutilizarea centurii de siguranță, abateri constatate la tahograf și lipsa documentelor prevăzute de lege.

Astfel de acțiuni vor continua pentru prevenirea accidentelor rutiere și pentru creșterea siguranței participanților la trafic, prin verificarea permanentă a legalității transporturilor rutiere de persoane și marfă. (IPJ Vrancea)

Știri din aceeași categorie
- Advertisment -

Celee mai citite

Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu