marți, aprilie 30, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Fotbal: România U21 s-a calificat la EURO 2021

ULTIMA ORĂ Fotbal: România U21 s-a calificat la EURO 2021

Calificare obținută de tinerii tricolori la al doilea turneu final european consecutiv. Naționala U21, antrenată, acum, de Adrian Mutu, a obținut un rezultat de egalitate, 1-1, pe teren propriu, cu Danemarca, suficient pentru calificare. Meciul a fost dominat de jucătorii lui Mutu, care nu și-au creat, însă, foarte multe ocazii de gol. Contrar cursului jocului, oaspeții au deschis scorul dintr-un penalty făcut cadou de arbitru, în minutul 50. Tricolorii au egalat în minutul 72, prin Costache, după o bară a lui Olaru. Naționala României a încheiat grupa pe locul al doilea, după Danemarca, și s-a calificat la turneul final EURO 2021, ce se va disputa în două țări, Ungaria și Slovenia.