vineri, aprilie 19, 2024
AcasăAdjudVIDEO Sulițașul Alexandru Novac, bronz la Cupa Europei U23

VIDEO Sulițașul Alexandru Novac, bronz la Cupa Europei U23

La sfârșitul săptămânii trecute s-a desfășurat cea de-a XIX-a ediție a Cupei Europei de aruncări lungi (iarnă), la care România a fost prezentă cu 12 atleți (8 la masculin și 4 la feminin). Competiția, ce a avut loc în Slovacia, s-a derulat atât la seniori cât și la tineret (U23). Tânărul sportiv din Adjud, Alexandru Novac, și-a confirmat valoarea și a obținut medalia de bronz la aruncarea suliței, la tineret U23, cu o aruncare de 78,74 metri.

La seniori echipa noastră masculină s-a clasat pe locul șase (pe primele trei locuri au fost Polonia, Italia și Ucraina), pentru ca la U 23 să fim pe a patra poziție, după Belarus, Ucraina și Franța.