joi, martie 28, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: debut cu stângul pentru România în calificările pentru...

ULTIMA ORĂ Fotbal: debut cu stângul pentru România în calificările pentru CE 2020

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul de debut al naționalei României din preliminariile Campionatului European 2020. Primul meci a fost o înfrângere: Suedia – România 2-1 (2-0). Golurile au fost marcate de Quaison (min. 33), Claesson (min. 40), Keșeru (min. 59).

Selecționerul Cosmin Contra a început partida cu următorul 11: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu – T. Băluță, R. Marin – Chipciu, N. Stanciu, Mitriță – Pușcaș. În minutul 46 a intrat Keșeru, în locul lui Mitriță. Următoarea schimbare în echipa României s-a făcut în minutul 64, când Ianis Hagi i-a luat locul lui Pușcaș. Apoi, în minutul 78, a intrat și Andrei Ivan, înlocuindu-l pe Băluță. Alături de România și Suedia, din Grupa F a preliminariilor CE 2020 mai fac parte încă 4 naționale: Spania, Norvegia, Malta și Feroe. Următorul meci pentru România va fi marți, 26 martie, cu Feroe, pe teren propriu.