vineri, martie 29, 2024
AcasăActualitateTânăra Claudia Prisecaru, campioană balcanică la cros, la senioare

Tânăra Claudia Prisecaru, campioană balcanică la cros, la senioare

Astăzi, în cadrul Campionatului Balcanic de Cros, Claudia Prisecaru, legitimată la CSM Focșani 2007 și pregătită la Lotul Național de profesorul Cristian Orza, a reușit o performanță excepțională: a câștigat titlul de campionă balcanică la cros senioare cu echipa României. Mai mult, la individual, focșăneanca s-a clasat a treia și a primit medalia de bronz. Claudia Prisecaru este, pentru încă doi ani, sportivă încadrată la categoria tineret.
Conform Federației Române de Atletism,
România a avut o evoluție excelentă la Campionatul Balcanic de Cros (competiție desfășurată la Botoșani) și a reușit să câștige prin atleții săi 13 medalii: patru de aur, cinci de argint și patru de bronz. Au participat sportivi din opt țări -Turcia, Serbia, Albania, Bulgaria, Republica Moldova, România, Ucraina și Macedonia.