vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportŞapte medalii de aur pentru karatiştii Clubului "Unirea" la Campionatul Naţional

Şapte medalii de aur pentru karatiştii Clubului „Unirea” la Campionatul Naţional

În zilele de 11 şi 12 martie, la Târgovişte a avut loc Campionatul Naţional de Karate WUKF, competiţie încheiată cu multe medalii pentru sportivii Clubului Unirea Focşani, antrenaţi de Aurel Giurgea. Karatiştii focşăneni s-au întors acasă cu o salbă de medalii, respectiv şapte de aur, una de argint şi două de bronz. Astfel, la categoria -75 kg individual, Robert Giurgea a obţinut aur la kumite seniori, la fel şi Radu Todiraş, care a luptat la categoria -80 kg. Aur a obţinut şi Alexandru Palma, la +80kg-kumite, precum şi Georgiana Tincă, locul I la kata la categoria-55 kg. Încă trei medalii de aur au obţinut echipa de kumite Sanbon, formată din Robert Giurgea, Radu Todiraş, Alexandru Palmă şi Ionuţ Petre, echipa de kumite rotativ, aceeaşi sportivi şi echipa kata de fete-cadeţi, formată din Diana Niţescu, Maria Sima şi Ailyn Chirculescu. La tineret, Răzvan David a obţinut medalia de argint la kumite -65 kg, iar la cadeţi Alexandru Gîrleanu a obţinut locul III la categoria -70 kg