vineri, martie 29, 2024
AcasăSportMedalii europene pentru tinerii judoka vrânceni

Medalii europene pentru tinerii judoka vrânceni

La sfârșitul săptămânii trecute, la Cluj Napoca, s-a desfășurat Turneul Internațional de Judo – Cadets European Judo Cup. Și de această dată, sportivii cluburilor vrâncene și-au demonstrat valoarea. Doi tineri judoka, aflați și în loturile naționale, s-au întors acasă cu medalii. Multiplul campion și medaliat Alexandru Matei a obținut medalia de argint la categoria 50 kg. Alexandru Matei câștigase, la sfârșitul lunii aprilie, medalia de aur la Cupa Europeană de la Berlin. El este originar din Caransebeș, însă se pregătește la LPS-CSM Focșani 2007, sub îndrumarea lui Iulian Surlă. Și Giorgia Barbara Hagianu s-a numărat printre laureații competiției europene de la Cluj. Tânăra sportivă focșăneană a obținut medalia de bronz la categoria 44 kg. Ea este legitimată la CS Unirea Focșani și este pregătită de Adrian Moldoveanu.