joi, martie 28, 2024
AcasăSportFocșăneanca Ana Maria Puiu și-a încheiat evoluția la Jocurile Olimpice de Tineret

Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires se apropie de final. Tânăra gimnastă din Focșani, Ana Maria Puiu, care abia a împlinit 15 ani, și-a încheiat evoluția la această competiție. Ana Maria Puiu s-a calificat în două finale: individual compus și bârnă. La individual compus, gimnasta focșăneană s-a clasat pe locul 15, cu 48.366 puncte, iar la bârnă a ocupat poziția a VII-a, cu 11.066 puncte. Odată cu participarea la Jocurile Olimpice de Tineret, Ana Maria Puiu se anunță a fi o mare speranță pentru gimnastica românească.

Delegația României la competiția din capitala Argentinei a cuprins 34 de sportivi, dintre doi din Vrancea. Alături de Ana Maria Puiu s-a aflat o altă sportivă de perspectivă: Giorgia Hanganu, la judo.