sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportClaudia Prisecaru, noi medalii la Campionatul Național de Atletism

Claudia Prisecaru, noi medalii la Campionatul Național de Atletism

Tânăra atletă Claudia Prisecaru a avut, din nou, o evoluție foarte bună la Campionatul Național pentru Tineret și Seniori, ce se desfășoară la Pitești. După câștigarea cursei de 3.000 de metri obstacole, Claudia Prisecaru a concurat și la proba de 5.000 de metri, în compania unor atlete senioare consacrate. Sportiva legitimată la CSM Focșani 2007 a reușit să se claseze pe locul al treilea, cu timpul de 16m37s,91, obținând medalia de bronz, la senioare. Însă, cu acest rezultat, a fost prima în clasamentul la tineret.                                                 Un alt sportiv focșănean a reușit o performanță meritorie. Vlad Dulcescu, fost la CS Unirea Focșani, acum la Politehnica Iași, a devenit campion național la proba de 400 metri garduri. El a câștigat medalia de aur la limită, cu o secundă peste ocupantul locului secund, departajarea lor făcându-se cu photo finish.